Zdrowe Ciało

Wkładki do butów w profilaktyce wadliwego ustawienia stopy

• Zakładki: 92


Nieprawidłowo ustawiona stopa może być przyczyną zwyrodnień oraz wad postawy. Dlatego tak niezwykle ważna jest profilaktyka. Odpowiednio dobrane wkładki mogą pomóc w problemach takich jak pronacja oraz supinacja.

Pronacja i supinacja stopy

Pronacja i supinacja stopy to bardzo częste problemy związane z ustawieniem stopy. Przy prawidłowym ustawieniu o neutralnym charakterze pomiędzy kostkami stopy można wyznaczyć pionową oś. Oś ta odchyla się do wewnątrz w czasie ruchu – chodzenia czy biegania. Może jednak być tak, że wewnętrze wychylenie kostki staje się nadmierne co skutkuje wypłaszczeniem stopy. Mówimy wtedy o pronacji. Jeśli jednak ma miejsce sytuacja odwrotna, brzeg stopy nadmiernie się unosi, dochodzi do supinacji. Wtedy stopa zdecydowanie bardziej opiera się na swojej zewnętrznej krawędzi.

Łatwo jest poznać wady postawy w zakresie stóp – podeszwy butów są bardziej wytarte po tej właśnie stronie, gdzie krawędź stopy opiera się w nadmiernym stopniu.

Czym może skutkować pronacja i supinacja? Nieprawidłowe ułożenie stóp sprawia, że także inne stawy są bardziej obciążone – zaczynają cierpieć zarówno kolana jak i biodra. Po czasie dojść może do przeciążeń i zwyrodnień stawów. Dlatego tak istotna jest profilaktyka.

Profilaktyka wad stóp

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z pronacją czy supinacją, najlepszą profilaktyką będzie chodzenie boso, najlepiej po zróżnicowanym podłożu. Drugim sposobem jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych, które zapewnią stopom prawidłowe ułożenie. Powinny być to ćwiczenia, które zaangażują do pracy nie tylko mięśnie i ścięgna stóp, ale również podudzi. Świetnym rozwiązaniem jest także noszenie wkładek medycznych i podpiętków korekcyjnych. Wesprą one układ mięśniowy stopy w taki sposób, aby zapewnić prawidłowe ustawienie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Coccine, producenta akcesoriów do butów, w tym między innymi wkładek i innych produktów profilaktycznych do stóp.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
232 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *