Zdrowy Duch

Czy warto wiosną jechać do Skandynawii?

• Zakładki: 108


Skandynawia nie jest tak popularnym kierunkiem turystycznym jak południe Europy, ale nie brak osób, które przedkładają chłodne fiordy nad ciepłe morze i piaszczyste plaże. Czy wiosna to odpowiednia pora, by odwiedzić ten region?

Jaka pogoda jest wiosną w Skandynawii?

Wiosną cała Skandynawia budzi się do życia, ale nie wszędzie warunki atmosferyczne będą takie same. Najcieplej jest w Danii oraz południowej części Szwecji, gdzie już w kwietniu robi się słonecznie, choć nocami bywa jeszcze chłodno, zdarza się nawet, że temperatura spada poniżej zera. Deszcz może padać, ale nie jest już tak uciążliwy jak w tych chłodniejszych miesiącach. Im dalej na północ, tym zimniej, i nie brak regionów, które jeszcze w maju pokryte są częściowo śniegiem.

Nie zmienia to faktu, że podróżowanie o tej porze roku jest bardzo przyjemne dla turystów. W dolinach roi się od zieleni, rozkwita uśpiona w trakcie długiej zimy przyroda, podróże promami i statkami przebiegają bez większych zakłóceń. Niedostępne są już tylko te położone wysoko w górach szlaki oraz trasy na dalekiej północy.

Czy wszystkie atrakcje turystyczne są dostępne?

Najmniej problematyczna pod tym względem jest Dania, bo praktycznie wszystko, co tak przyciąga do tego kraju, jest otwarte dla turystów przez cały rok, łącznie z popularnym Legolandem. Muzea są otwarte, instytucje kulturalne działają, a wiosną tylko przybywa ciekawych imprez plenerowych.

W Szwecji jest podobnie, jeśli chodzi o jej południową część, bo ta na północ od Sztokholmu może być jeszcze częściowo niedostępna dla turystów. Tak samo w Norwegii – Oslo, Bergen czy Stavanger działają pełną parą, ale w północnej części kraju niektóre atrakcje turystyczne i trasy promowe są zamknięte dla gości. Zaleca się także zwiększoną ostrożność podczas wycieczek górskich – może dojść do obsunięcia śniegu z wyższych partii.

Ile kosztuje urlop w Skandynawii?

Jak można przeczytać na Okiem turysty, kraje skandynawskie zaliczają się do tych droższych kierunków w Europie. Z perspektywy polskiego turysty, droga jest tu żywność oraz transport publiczny, również hotele czy bilety wstępu do różnych miejsc będą często kosztować więcej niż w Grecji czy Chorwacji.

Podróż do Skandynawii nie musi jednak zrujnować naszego portfela i właśnie wiosną sporo się da zaoszczędzić – noclegi są dużo tańsze niż latem i łatwiej trafić na promocje biletów lotniczych bądź kolejowych. Najdrożej jest w dużych miastach jak Oslo, Sztokholm, Kopenhaga, jeśli więc mamy ograniczony budżet, warto wybrać się w te rzadziej odwiedzane miejsca, z dala od głównych szlaków turystycznych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
104 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *