W Polsce coraz popularniejsze stają się sztuki walki, które swoje korzenie mają na japońskiej wyspie Okinawa. Jednym ze zdobywających sławę stylów jest między innymi kobudo. Czym się charakteryzuje?
Krótko o kobudo
Stworzony jeszcze w starożytności styl kobudo został opanowany do perfekcji głównie przez rdzennych mieszkańców Okinawy. Sam termin kobudo obejmuje Nihon kobudo, czyli posługiwanie się tradycyjnymi broniami oraz Ryukyu kobudo oznaczające używanie tradycyjnych broni przerobionych z narzędzi codziennego użytku. Nihon kobudo jest związane z tradycją samurajską, natomiast Ryukyu kobudo z karate, czyli sztuką walki gołymi rękoma.
Sam termin kobudo możemy przetłumaczyć jako droga dawnych sztuk wojennych. Jest to nic innego jak metoda wykorzystująca do walki przedmioty codziennego użytku takie, do jakich dostęp mieli w dawnych czasach rolnicy podczas wykonywania prac polowych. Metoda kobudo może być świetnym dopełnieniem treningu karate. Wśród broni wykorzystywanych w kobudo wymieniamy między innymi cep nunchaku, szpikulec sai, korbę tonfa oraz drążek bo. Bardzo często zawodnicy swoją przygodę z kobudo zaczynają właśnie od drążka. Na początku jednak warto się z tym typem broni oswoić. W przeciwnym razie, zamiast nam służyć, będzie bardziej przeszkadzał.
Mistrzowie kobudo specjalizują się zazwyczaj w jednym lub maksymalnie kilku rodzajach broni. Umiejętność walki stanowiła swego czasu sekret, który przekazywany był z pokolenia na pokolenie.
Artykuł powstał przy współpracy ze Szkołą Samurajów w Warszawie.
Fot. Shutterstock