Zdrowe Ciało

Skuteczne sposoby na ból kręgosłupa

• Zakładki: 86 • Komentarz: 1


Problemy z układem kostno-stawowym dotykają coraz więcej dzieci. Nieodpowiednia pozycja ciała przy odrabianiu lekcji, czytaniu czy graniu na laptopie sprawia, że pojawia się ból. Na początku jest on nieznaczny i związany tylko z długim siedzeniem, a później staje się niemal nieodłączony. Również dorośli zmagają się z chorobami kręgosłupa i stawów. Niestety, spora grupa ludzi nie robi nic, albo niewiele, aby zapobiec takim sytuacjom. Tymczasem podjęcie odpowiednich kroków we wczesnych latach to gwarancja powrotu do dobrej postawy ciała, a w późniejszych latach poprawa komfortu życia.

To podstawa troski o kręgosłup

Zacznij od odpowiedniej postawy podczas siedzenia, chodzenia i wykonywania codziennych czynności. Nie wykonuj nagłych skłonów i nie dźwigaj ciężarów. Podnoszenie rzecz z podłogi również powinno odbywać się z największą ostrożnością. Pamiętaj o spacerach (np. z kojkami nordic walking) i lekkimi ćwiczeniami na konkretne partie ciała. Przydadzą  Ci się piłki rehabilitacyjne, masażery i gumy treningowe, dzięki którym rozluźnisz i wzmocnisz mięśnie. Kręgosłup musi być otoczony odpowiednim gorsetem mięśniowym, aby był utrzymywany w odpowiedniej pozycji i chroniony przed kontuzjami.

Dieta i rehabilitacja

Oprócz ww. sposobów na zdrowy kręgosłup zainwestuj w dobrą maść przeciwbólową i rozgrzewającą, które są niezbędne po treningu czy w czasie wzmożonego napięcia mięśni. Duże znaczenie ma również dieta bogata w kolagen, np. galarety wieprzowe, rybne i podroby. Bardzo ważne są też warzywa i owoce, które zawierają mnóstwo cennych minerałów i witamin, dzięki którym opóźniają się procesy starzeniowe. Nie można zapominać o produktach mlecznych bogatych w wapń, naturalny budulec kości. 

Niezwykle istotne są też zabiegi fizykalne. Jeśli nie masz konkretnego, sprawdzonego miejsca, wpisz w wyszukiwarkę Google frazę z konkretnym miastem np.: „fizjoterapeuta Gdańsk„. Odpowiednio dobrane zabiegi, ćwiczenia i masaże bardzo pomagają w dolegliwościach kostno-stawowych.  

Fot. Shutterstock

comments icon1 komentarz
1 komentarze
126 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *