Odżywianie

Które sztućce do czego? Czyli o rodzajach sztućców z ekspertami firmy Gerlach!

• Zakładki: 135


Każdy z nas ma w kuchni łyżkę, nóż, widelec i łyżeczkę – to jasne. Ale co robić, kiedy na eleganckim przyjęciu albo wytwornej kolacji mamy na stole więcej niż 4 sztućce i nie wiemy, co do czego służy? Aby oszczędzić Ci zakłopotania, mamy dla Ciebie krótki poradnik, który rozjaśni Ci kwestie zastosowania specjalnych sztućców wykorzystywanych na uroczyste okazje. No więc które sztućce do czego wykorzystać podczas oficjalnego obiadu?

Sztućce do dań głównych

W kompletach sztućców znajdziemy modele w najróżniejszych kolorach i kształtach, sztućce złoto czarne, srebrne, większe i mniejsze. Przy rozróżnieniu zastosowania najważniejszy będzie dla nas ich rozmiar i kształt. W przypadku sztućców do dań głównych sprawa jest prosta: łyżka, widelec i nóż. Wszystkie o tej samej wysokości. Ich ułożenie nie jest przypadkowe – wynika z kolejności serwowanych dań. Do pierwszego dania wykorzystamy więc sztućce ułożone po skrajnej prawej (łyżka i nóż) i skrajnej lewej (widelec).

Mniejsze sztućce do przystawek i sztućce do deserów

Podobne do sztućców do dań głównych. Najłatwiej rozpoznać je po tym, że są mniejsze. Obiadowo-deserowy nóż i widelec to już część nakrycia rozszerzonego.

Sztućce do deserów to łyżeczka do deserów i widelczyk do ciasta, który znajdziemy nad talerzem. Bardzo mały, rozmiarem zbliżony do łyżeczek do herbaty, może mieć dwa lub trzy ząbki. Z kolei łyżeczki deserowe odróżniają się od łyżki obiadowej tym, że ich miseczka jest krótsza i szersza.

Sztućce do napojów

Łyżeczki do kawy wyglądają niemal tak samo jak łyżeczki deserowe. Mają podobną wielkość i wąską miseczkę niewielkich rozmiarów. Wśród koneserów kawy wyróżnia się też często osobne łyżeczki do espresso i innych rodzajów kawy. Łyżeczki do herbaty mają szersze miseczki, niż łyżeczki do kawy.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
176 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *