Odżywianie

Dlaczego garnki rdzewieją lub się przypalają? Odpowiadają eksperci z firmy Gerlach

• Zakładki: 177


Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który garnka nie przypalił. Zdarza się nawet najlepszym. Czasami również przez drobne zaniedbania garnki rdzewieją. Aby zapobiec takim sytuacjom i nie musieć wymieniać zniszczonych garnków na nowe, trzeba wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić. W tym artykule omówimy główne przyczyny tych problemów oraz sposoby, by ich uniknąć.

Najczęstszą przyczyną przypalania garnków jest ich niewłaściwe użytkowania lub źle oszacowany czas przyrządzania potraw. Zbyt długie gotowanie powoduje odparowanie płynów z potrawy, doprowadzając do przypalania się jedzenia na dnie. Kolejnym powodem jest niewłaściwe ustawienie mocy palnika gazowego lub złe dopasowanie wielkości naczynia do pola grzewczego indukcji. Zbyt wysoka temperatura lub zbyt duży płomień to gotowy przepis na przypalony garnek. Jeśli kupimy słabej jakości naczynia stalowe lub żeliwne, a na dodatek będziemy zbyt długo moczyć je w wodzie lub przechowywać w nich płynne potrawy (sosy, zupy, mleko itp.) dłużej niż zdrowy rozsądek nakazuje, mogą pokryć się rdzawym nalotem albo siecią plamek wywołanych korozją. Niektóre warzywa o kwaśnym odczynie, a także sól, mogą przyczyniać się do korodowania kompletu garnków

Jak zapobiegać rdzewieniu i przypalaniu się garnków?

Aby zapobiec rdzewieniu i przypalaniu się garnków, należy odpowiednio je użytkować, czyścić i konserwować. Przede wszystkim warto wybierać garnki z odpowiednim dnem, takie jak garnki z grubym dnem Gerlach, które są bardziej odporne na uszkodzenia i zapobiegają przywieraniu potraw. Ponadto pozwalają na gotowanie z mniejszą ilością tłuszczu. Jest to ważne, dlatego, że zbyt duża ilość tłuszczu do smażenia może powodować przypalanie się potraw. Trzeba pamiętać o tym, by po ugotowaniu potrawy natychmiast wyjąć jedzenie z garnka i pozostawić go do ostygnięcia.  Kolejnym ważnym aspektem jest czyszczenie i konserwacja garnka. Po każdym użytkowaniu należy dokładnie umyć naczynie ciepłą wodą z mydłem lub delikatnym detergentem i osuszyć dokładnie. Warto również regularnie impregnować powierzchnię wewnątrz garnka specjalnymi preparatami antykorozyjnymi. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
104 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *